Epidemiologia nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze (NT) uważa się za istotny modyfikowalny czynnik ryzyka chorób układu krążenia i główną przyczynę przedwczesnych zgonów na świecie. Wykazano liniowy związek wartości ciśnienia tętniczego z zapadalnością na choroby układu krążenia, śmiertelnością oraz niewydolnością nerek we wszystkich grupach wiekowych, niezależnie od płci. Według publikowanych danych w ciągu ostatnich 20 lat występuje wzrost rozpowszechnienia NT w Polsce.
Za najefektywniejszy sposób zapobiegania lub opóźnienia rozwoju NT uważa się modyfikację stylu życia, w tym zwiększenie aktywności fizycznej oraz zapobieganie otyłości.
POLECAMY
Rozpoznanie
Za podstawę rozpoznania NT uważa się prawidłowo wykonany pośredni gabinetowy pomiar ciśnienia tętniczego z zastosowaniem sfigmomanometrów automatycznych, półautomatycznych osłuchowych lub oscylometrycznych. Zalecane jest wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego z wykorzystaniem mankietów naramiennych, aparatami z certyfikatem [1].
NT można rozpoznać, jeśli średnie wartości ciśnienia tętniczego (wyliczone co najmniej z dwóch pomiarów podczas co najmniej dwóch różnych wizyt) wynoszą ≥ 140 mmHg dla skurczowego ciśnienia tętniczego i/lub ≥ 90 mmHg dla rozkurczowego ciśnienia tętniczego. Pozagabinetowy pomiar ciśnienia tętniczego znajduje zastosowanie w diagnostyce NT oraz w celu kontrolowania efektów leczenia hipotensyjnego.
Postępowanie terapeutyczne
Priorytetem leczenia pacjentów z NT jest redukcja śmiertelności oraz globalnego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych i nerkowych. Leczenie NT powinno doprowadzić do uzyskania wartości ciśnienia tętniczego uznanych za docelowe u osób z NT, ewentualnie, jeśli to niemożliwe, do wartości najbardziej do nich zbliżonych. Warto podkreślić, że wdrożenie leczenia hipotensyjnego powinno być oparte na podstawie wartości ciśnienia tętniczego, a nie na ocenie globalnego ryzyka sercowo-naczyniowego.
Pierwszy element leczenia powinien obejmować zmianę stylu życia. To zalecenie odnosi się również do populacji osób z wysokim prawidłowym ciśnieniem tętniczym. Decyzja o jednoczesnym włączeniu leczenia farmakologicznego nie upoważnia lekarza i pacjenta do zaprzestania stosowania zasad zmiany stylu życia. Ponadto wdrożenie modyfikacji stylu życia nie powinno opóźniać decyzji o rozpoczęciu terapii, zwłaszcza u chorych z wyższym ryzykiem sercowo-naczyn...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Choroby Cywilizacyjne w Praktyce Lekarskiej – Kardiologia i diabetologia"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!