Zapraszamy do lektury najnowszego wydania czasopisma “Kardiologia i Diabetologia”, w którym opisujemy nowe podejście do leczenia łagodnego i umiarkowanego stadium retinopatii cukrzycowej według ekspertów Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. W dziale “Diabetologia” piszemy również o flozynach jaki multisystemowych lekach łamiących schemat cukrzyca/glikemia oraz o cynku jako strażniku układu immunologicznego w cukrzycy w dobie COVID-19. W poradach prawnych piszemy o praktycznych aspektach udzielania teleporad.
NEBIWOLOL - NAJBARDZIEJ KARDIOSELEKTYWNY β-ADRENOLITYK
Leki β-adrenolityczne stanowią podstawę w farmakoterapii m.in. przewlekłej niewydolności serca, przewlekłego zespołu wieńcowego, zaburzeń rytmu serca oraz nadciśnienia tętniczego. Nebiwolol, cechujący się wysoką kardioselektywnością, pozwala nie tylko na poprawę rokowania chorych z chorobami układu sercowo-naczyniowego poprzez redukcję hospitalizacji czy wydłużenie czasu przeżycia, ale również cechuje się niskim odsetkiem wystąpienia działań niepożądanych. Ponadto z uwagi na swoje wielokierunkowe działanie pozwala na lepsze rokowanie chorych z wielochorobowością, jak np. współistniejącą POChP, cukrzycą czy z zaburzeniami potencji.
TELMISARTAN W ASPEKCIE NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO I WYSOKIEGO RYZYKA SERCOWO-NACZYNIOWEGO
Antagoniści receptora dla angiotensyny II – sartany – są preferowaną grupą leków w leczeniu nadciśnienia tętniczego wśród chorych z przerostem lewej komory serca, po udarze niedokrwiennym mózgu oraz z cukrzycą i przewlekłą chorobą nerek. Telmisartan jako długo działający przedstawiciel sartanów zapewnia skuteczną, całodobową kontrolę ciśnienia tętniczego, zapobiega progresji nefropatii cukrzycowej oraz zmniejsza częstość zachorowań wśród chorych z jawną chorobą miażdżycową. Ponadto telmisartan opóźnia wystąpienie poważnych powikłań cukrzycy oraz zapobiega występowaniu migotania przedsionków.
TELEPORADY - PRAKTYCZNE ASPEKTY ICH UDZIELANIA
Porada telemedyczna to równoprawne świadczenie zdrowotne, które powinno być udzielane na analogicznych zasadach co wizyta pacjenta w gabinecie. Podstawowe zasady udzielania świadczeń pozostają tożsame, jedyną różnicę stanowi w tym wypadku pośrednictwo sprzętu elektronicznego. W okresie epidemii COVID-19 stosowanie teleporad jest szczególnie rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Również towarzystwa naukowe zalecają stosowanie rozwiązań telemedycznych w opiece medycznej sprawowanej obecnie nad pacjentem.