W czerwcu 2016 r. opublikowano pierwsze wyniki badania LEADER (Liraglutide and Cardiovascular Outcomes in Type 2 Diabetes), którego celem była ocena bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego liraglutydu, agonisty receptora glukagonopodobnego 1 (glucagon-like peptide-1 – GLP-1). Badanie LEADER, w którym wzięło udział 9340 osób, jest jednym z licznych badań realizowanych od 2008 r., kiedy to amerykańska Agencja Leków i Żywności (Food and Drug Administration – FDA) zaleciła, aby producenci nowo wprowadzanych na rynek leków przeciwcukrzycowych przeprowadzali badania oceniające bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego tych preparatów [1]. Amerykańska Agencja Leków i Żywności przedstawiła firmom taką rekomendację, ponieważ na przełomie wieków doszło do spektakularnego wycofania z rynku medycznego kilku preparatów stosowanych w terapii cukrzycy i chorób jej towarzyszących (były to: deksfenfluramina, sibutramina, rimonabant – leki przeciwotyłościowe, ceriwastatyna i rosiglitazon) ze względu na istotne objawy niepożądane.
POLECAMY
Można przyjąć, że stosowanie liraglutydu przez ok. cztery lata pozwala uniknąć co piątego śmiertelnego zawału serca lub udaru mózgu. Jest to znakomity wynik, wskazujący na możliwości zapobiegania powikłaniom makronaczyniowym poprzez stosowanie odpowiednich nowych leków przeciwcukrzycowych.
Ostatnim z tej serii niefortunnych leków był rosiglitazon, który podejrzewano – niesłusznie, jak się okazało – o zwiększanie ryzyka wystąpienia zawału serca [2]. Obecnie, w 2018 r., dysponujemy wynikami wielu badań oceniających bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe (tzw. cardiovascular outcome trials – CVOTs) leków przec...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Choroby Cywilizacyjne w Praktyce Lekarskiej – Kardiologia i diabetologia"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!