Cukrzyca to plaga początku XXI wieku Jeszcze 25 lat temu z powodu cukrzycy na świecie cierpiało 135 mln osób. Obecnie choruje na nią ok. 415 mln chorych. Przewiduje się, że w roku 2040 liczba ta wzrośnie do 600 mln [3].
Zgodnie z danymi opublikowanym przez International Diabetes Federation, z powodu cukrzycy w Polsce cierpi obecnie 9,1% osób w wieku 20–79 lat (tj. 2,275 mln), natomiast w roku 2025 będzie chorowało 11,0% osób (tj. 2,75 mln). Nieprawidłowa tolerancja glukozy lub nieprawidłowa glikemia na czczo występują w Polsce u 16,4% osób (tj. 4,1 mln). Prognozuje się, że w 2025 r. w Polsce zaburzeniami tolerancji glukozy będzie dotkniętych 17,3% (tj. 4,325 mln) osób w wieku 20–79 lat. Ryzyko rozwoju cukrzycy u chorych charakteryzujących się nieprawidłową tolerancją glukozy wynosi ok. 2–12% na rok. Jest więc bardzo duże. Cukrzyca jest chorobą znacznie zwiększającą ryzyko rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych [1], niewydolności sercowej [2] oraz niewydolności nerek [4]. Dodać należy, że ryzyko pojawienia się niewydolności sercowej jest niezależne od rozwoju choroby wieńcowej. Cukrzyca jednak to nie tylko problem liczby chorych. Powoduje ona zarówno bardzo istotne pogorszenie jakości życia, jak i skrócenie czasu przeżycia pacjentów. Szacuje się, że osoba, która zachoruje na cukrzycę w wieku 50 lat będzie żyła 14 lat krócej niż osoba bez tej choroby. Główną przyczyną nadumieralności chorych na cukrzycę są rozwijające się powikłania sercowo-naczyniowe [3].
Dapagliflozyna jest selektywnym lekiem blokującym receptor SGLT-2. Blokada receptora SGLT-2 powoduje zmniejszenie reabsorpcji glukozy w cewce proksymalnej i prowadzi do pojawienia się i narastania glikozurii [5]. W badaniu EMPA-REG OUTCOME (Empagliflozin, Cardiovascular Outcomes, and Mortality in Type 2 Diabetes) oraz w badaniu CANVAS (Canagliflozin and Cardiovascular and Renal Events in Type 2 Diabetes) wykazano, że empagliflozyna i kanagliflozyna [6–8] stosowane u chorych na cukrzycę typu 2 zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych, w tym ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności sercowej. Leki te zmniejszają również ryzyko progresji cukrzycowej choroby nerek [9].
POLECAMY
Cel badania DECLARE-TIMI 58
W artykule omówiono wyniki badania DECLARE-TIMI 58. Celem przeprowadzonego badania była głównie ocena wpływu leczenia dapagliflozyną u chorych na cukrzycę typu 2 z obecnymi już zmianami miażdżycowymi w układzie sercowo-naczyniowym lub z obecnymi czynnikami ryzyka pojawienia się powikłań sercowo-naczyniowych, takimi jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe czy palenie papierosów, na ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych oraz hospitalizacji z powodu niewydolności sercowej.
Opis badania
Badanie DECLARE-TIMI58 to badanie z randomizacją, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo, przeprowadzone z uży...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Choroby Cywilizacyjne w Praktyce Lekarskiej – Kardiologia i diabetologia"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
- ...i wiele więcej!