Pacjent z neuropatią − wyzwania i zagrożenia

Diabetologia

Jednym z powikłań przewlekłych cukrzycy jest neuropatia cukrzycowa. Występowanie neuropatii znacznie wpływa na pogorszenie jakości życia chorego na cukrzycę, a także ma istotny wpływ na zwiększenie stopnia niepełnosprawności i śmiertelności w tej grupie chorych. Prawidłowa profilaktyka, wczesne rozpoznanie oraz skuteczne leczenie neuropatii są wyzwaniami, z którymi mierzą się w codziennej praktyce lekarze sprawujący opiekę nad chorym na cukrzycę.

Neuropatia cukrzycowa jest uważana za najczęściej występujące powikłanie przewlekłe cukrzycy. W zależności od metod badawczych i różnych kryteriów diagnostycznych szacuje się, że problem ten dotyka od 5 aż do nawet do 100% chorych na cukrzycę. Część chorych z rozwiniętą symetryczną obwodową polineuropatią czuciowo-ruchową skarży się na silne dolegliwości bólowe, które znacznie pogarszają komfort ich życia.

POLECAMY

Jednocześnie do 50% chorych nie zgłasza żadnych dolegliwości i rozpoznanie neuropatii opiera się na przeprowadzeniu badania fizykalnego (ze szczególnym uwzględnieniem orientacyjnego badania neurologicznego), a w niektórych przypadkach − na podstawie występowania bezbolesnego owrzodzenia w obrębie stopy w miejscach zwiększonego obciążenia. Znacznie zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej u chorych z rozwiniętą obwodową symetryczną polineuropatią skutkuje ok. 1,7 razy większym ryzykiem amputacji, które ulega siedmiokrotnemu zwiększeniu w przypadku obecności deformacji stopy.

Drugą postacią neuropatii o największym znaczeniu klinicznym jest neuropatia autonomiczna dotycząca układu sercowo-naczyniowego, której obecność u chorego na cukrzycę znacznie zwiększa śmiertelność w związku z wystąpieniem nagłego zgonu sercowego czy też niemego zawału mięśnia sercowego. Wczesna diagnostyka i podjęcie leczenia neuropatii układu sercowo-naczyniowego ma podstawowe znaczenie dla poprawy rokowania chorego [1, 2].

Mając na uwadze powyższe, można stwierdzić, że neuropatia jest jednym z najgroźniejszych powikłań przewlekłych cukrzycy, będąc jednocześnie jednym z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi boryka się lekarz diabetolog w swojej codziennej praktyce.

Podział i rozpoznanie neuropatii cukrzycowej

Neuropatia cukrzycowa charakteryzuje się obecnością podmiotowych i/lub przedmiotowych objawów, i/lub elektrofizjologicznych cech uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, występujących w przebiegu cukrzycy, po wykluczeniu innych możliwych przyczyn wywołujących dysfunkcję nerwów obwodowych [3]. Neuropatie o innej przyczynie, które należy uwzględni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Choroby Cywilizacyjne w Praktyce Lekarskiej – Kardiologia i diabetologia"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI